Benedykt XVI na placu św. Piotra kanonizował w niedziele polskiego zakonnika z XV wieku, Stanisława Kazimierczyka. Duchowny całe życie spędził w Krakowie. Niósł pomoc ubogim i pokrzywdzonym. Od wieków wierni przybywają do grobu zakonnika w kościele Bożego Ciała.
* Kanonizacja Stanisława Kazimierczyka – Kronika TVP Kraków – [wideo]
* Święty Stanisław z Kazimierza – film dokumentalny – [wideo]
* My, Wy, Oni – AWANGARDOWY program o św. Stanisławie – [wideo]
Zobacz także:
* Zapis transmisji kanonizacji – TV KTO (w języku francuskim) – [wideo]
* Informacje – POLSKIE RADIO –
* Zapis transmisji kanonizacji – RADIO MARYJA – [pobierz audio]
Podczas mszy na Placu świętego Piotra w niedzielę papież Benedykt XVI kanonizował sześcioro błogosławionych. Pozostali nowi święci pochodzą z Australii, Kanady, Hiszpanii i Włoch.
We mszy, na którą przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz liczną ponad 30-osobową delegacją.
Była reprezentacja episkopatu Polski z jego przewodniczącym arcybiskupem Józefem Michalikiem, metropolitą warszawskim abp Kazimierzem Nyczem oraz kardynałem Stanisławem Dziwiszem, który koncelebrował mszę.
We fragmencie homilii, wygłoszonym po polsku papież powiedział:”Święty Stanisław Kazimierczyk, zakonnik z XV wieku i dla nas może być przykładem, i orędownikiem”.
Dodał następnie: „Całe jego życie było związane z Eucharystią. Najpierw przez kościół Bożego Ciała na Kazimierzu w dzisiejszym Krakowie, gdzie u boku matki i ojca uczył się wiary i pobożności; gdzie złożył śluby zakonne u Kanoników Regularnych; gdzie pracował jako kapłan, wychowawca, opiekun potrzebujących”.
„Przede wszystkim jednak był związany z Eucharystią przez żarliwą miłość do Chrystusa obecnego pod postaciami chleba i wina; przez przeżywanie tajemnicy jego śmierci i zmartwychwstania, która w sposób bezkrwawy dokonuje się w mszy świętej; przez praktykę miłości bliźniego, której źródłem i znakiem jest komunia” – podkreślił Benedykt XVI.
Po włosku na zakończenie homilii papież zauważył : „Dziękujmy Panu za dar świętości, który błyszczy w Kościele i odbija się dziś na twarzach tych naszych braci i sióstr”.
„Jezus zachęca każdego z nas do pójścia za sobą, by otrzymać w dziedzictwie życie wieczne. Pozwólmy, by pociągnęły nas te świetlane przykłady, pozwólmy, by kierowało nami ich nauczanie, aby nasze życie było pieśnią ku chwale Boga. Niechaj wyjedna nam tę łaskę Maryja Panna oraz wstawiennictwo sześciorga nowych świętych, których z radością dziś wysławiamy”- dodał Benedykt XVI.
Stanisław Kazimierczyk, zwany Apostołem Eucharystii urodził się 27 września 1433 roku na terenie obecnej krakowskiej dzielnicy Kazimierz; stąd jego nazwisko. Ukończył Akademię Krakowską i wstąpił do zakonu kanoników laterańskich, gdzie – jak zauważa Watykan w jego biografii – zasłynął jako świątobliwy zakonnik, pełen pokory i cierpliwości oraz skromności. Znany był także jego talent kaznodziejski oraz pedagogiczny; był wychowawcą młodzieży zakonnej. Z wielką troską zajmował się również biednymi, pukającym do drzwi klasztoru z prośbą o pomoc.
W jego biografii podkreślono, że „niekłamana i żarliwa pobożność zjednywały mu ogromny podziw i respekt, a także przekonanie o jego świętości”. Ugruntowało się ono po jego śmierci 3 maja 1489 roku. Pochowany został pod posadzką obok ołtarza w krakowskim kościele świętej Marii Magdaleny – patronki tkaczy; tkaczem był ojciec księdza Kazimierczyka.
Duchowny niósł pomoc ubogim i pokrzywdzonym
W 1632 roku zbudowano tam specjalny ołtarz, gdzie umieszczono relikwie duchownego.
Oficjalne starania o wyniesienie go na ołtarze podjęto w 1773 roku. Gorącym orędownikiem beatyfikacji księdza Kazimierczyka był biskup Karol Wojtyła. Jako papież beatyfikował go 18 kwietnia 1993 roku. 19 grudnia 2009 roku Benedykt XVI zatwierdził cud uzdrowienia za wstawiennictwem błogosławionego księdza Stanisława, co otworzyło drogę do jego kanonizacji. Cud ten dotyczy uzdrowienia w 1617 roku starosty oświęcimskiego Piotra Komorowskiego, dalekiego przodka prezydenta Bronisława Komorowskiego z jednej z gałęzi jego rodziny.
Sylwia Wysocka (PAP)
za: http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/spoleczne/nowy-krakowski-swiety/3034053