W dniach od 10 do 11 września 2011 r. w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie odbyły się główne uroczystości odpustowe.
Kilkadziesiąt tysięcy wiernych wzięło udział w uroczystościach w Gietrzwałdzie z okazji 134 rocznicy Objawień Maryjnych, którzy przybyli z archidiecezji warmińskiej i diecezji sąsiednich.
W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści i przedstawiciele świata nauki.
Całość rozpoczęły nieszpory w sobotę (11 września) o godzinie 18.00, którym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej J.E. Ks. Jacek Jezierski.
Następnie kapłani oraz wierni zebrali się o godzinie 24.00 przed kapliczką objawień. Była tam sprawowana Msza św., którą odprawił i homilię wygłosił ks. Szymon Szajko CRL- nasz neoprezbiter. Po Mszy św. pielgrzymi w procesji udali się do cudownego źródełka, gdzie wspólnie odmówili różaniec.
Niedzielę odpustową (12 września) rozpoczęła Msza św. o godz. 9.00 przy Źródełku dla kierowców z poświęceniem pojazdów , której przewodniczył Ks. Infułat dr Jan Jerzy Górny.
Sumę odpustową o godz. 11.00 na błoniach przy Źródełku celebrował J. E. Ks. Arcybiskup Józef Michalik, Metropolita Przemyski, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przy współudziale J. E. Ks. Arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego i Biskupów Warmińskich.
We wprowadzeniu do Mszy św. metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba przypomniał, że „Matka Najświętsza podczas swoich objawień w Gietrzwałdzie 134 lata temu wzywała do modlitwy i pokuty. W sposób szczególny zachęcała do modlitwy różańcowej”. Jak zauważył abp Ziemba, tegoroczny odpust w Gietrzwałdzie był szczególną okazją, aby podziękować Bogu za pamiętną pielgrzymkę Jana Pawła II do Olsztyna w 1991 r. Ponadto uroczystości odpustowe połączone były z archidiecezjalnymi dożynkami, dlatego metropolita warmiński wezwał wszystkich zebranych do modlitwy dziękczynnej za tegoroczne plony.
W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik przekonywał, że „Polska powinna zatroszczyć się o to, aby zginęło getto katolickie”. Jego zdaniem „trzeba na tej drodze wytrwać” tak, aby „w każdej dziedzinie życia każdy obywatel miał równe prawa”. Metropolita przemyski zaważył, że dzisiaj niewygodny jest krzyż Chrystusa, „niewygodne jest Pismo Święte, które trzeba podeptać, podrzeć, znieważyć”. Tłumaczył, że „to nie jest symbol”, lecz „święty znak”, gdyż zawarte jest w nim słowo Boże.
Uroczystości w Gietrzwałdzie przygotowali Kanonicy Regularni Laterańscy, którzy od czasów powojennych pracują i opiekują się gietrzwałdzkim sanktuarium.
Zapraszamy do naszych galerii:
Odpust 2011 [kliknij]
Przygotowanie odpustu [kliknij]