20 marca 2015 roku w murach krakowskiego klasztoru gościliśmy wiele wybitnych postaci związanych z historią sztuki, i konserwacją zabytków. A okazja była szczególna. W tym roku obchodzimy 20 rocznicę rozpoczęcia prac restauracyjno – konserwatorskich w bazylice i klasztorze Bożego Ciała na Kazimierzu w Krakowie. Temu wydarzeniu została poświęcona konferencja naukowa, która odbyła się w naszych murach klasztornych.
Prelegenci dzielili się owocami swoich badań naukowych, które dotyczyły obiektu oraz miejsca i czasu w którym on powstawał. Wskazywali, jak wiele udało się w tym czasie wykonać oraz jak wielka jest potrzeba, kontynuowania samych prac jak i organizowania podobnych konferencji. Swoimi wykładami zaszczycili nas: Bogusław Krasnowolski, Krystyn Kozieł, Tomasz Węcławowicz, Marek Walczak, Joanna Daranowska- Łukaszewska, Paweł Pencakowski, Beata Frey-Stec, Jerzy Żmudziński, Marta Bobek, Artur Chojnacki, Stanisław Dziedzic, ks. proboszcz Piotr Walczak, Paweł Pencakowski, Marcin Janowski. Mogliśmy, po raz kolejny usłyszeć i przekonać się, jak cennym zabytkiem kultury materialno-duchowej jest nasza bazylika i przylegający do niej klasztor, jak wielcy artyści brali udział w tworzeniu dzieł sztuki , które dziś możemy podziwiać w bazylice (Dolabella, Berecci i inni).
Dziękujemy współorganizatorom sesji – pracowni konserwacji zabytków Sima Art oraz Stowarzyszeniu Historyków Sztuki za współpracę i przygotowanie merytoryczne konferencji. Dziękujemy Urzędowi Miasta Krakowa na czele p. dr Stanisławem Dziedzicem, dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa na czele z panią dyrektor Joanną Florkiewicz-Kamieniarczyk oraz zastępcą przewodniczącego, panu dr hab. Bogusławowi Krasnowolskiemu.
Sympozjum pokazało nie tylko bogactwo kościoła Bożego Ciała, ale także rozciągnęło panoramę dalszych prac nad jego odnową, której wciąż wymaga.